ASP ile Ziyaretçi Robotları Seçmek

ASP ile Ziyaretçi Robotları Seçmek

ASP ile Ziyaretçi Robotları Seçmek Hakkında Bilgiler
#

ASP ile Ziyaretçi Robotları Seçmek

ASP ile Ziyaretçi Robotları Seçmek

ASP ile Ziyaretçi Robotları Seçmek


Sitemizde gezinen arama motoru robotlarını Asp kodlarıyla tespit edebiliyoruz. Diğer yazılarımızda da değindiğimiz ServerVariables nesnesi içinde tarayıcı bilgilerini veren HTTP_USER_AGENT ile sitemizde dolaşanın robot mu yoksa insan mı olduğunu öğrenebilmekteyiz. Bu uygulamanın mantığı tarayıcı adı içerisinde robot isminin bulunması temeline dayanmakta. Eğer tarayıcı adında arama motoru ismi ya da robot adı varsa, ziyaretçi bir robotdur, değilse bir insandır. Günümüzde arama motoru sayısı hızla artmakta olduğundan aşağıdaki kodların %100 doğru çalışması için tüm robot adlarının instr kontrolüne eklenmesi gerekmektedir.

<%
dim xbrowser
xbrowser = Request.ServerVariables("HTTP_USER_AGENT")

If instr(xbrowser,"google") OR instr(xbrowser,"Google") OR instr(xbrowser,"URL_Spider_SQL") OR instr(xbrowser,"Firefly") OR instr(xbrowser,"NationalDirectory") OR instr(xbrowser,"Ask Jeeves") OR instr(xbrowser,"TECNOSEEK") OR instr(xbrowser,"InfoSeek") OR instr(xbrowser,"WebFindBot") OR instr(xbrowser,"girafabot") OR instr(xbrowser,"crawler") OR instr(xbrowser,"www.galaxy.com") OR instr(xbrowser,"Googlebot") OR instr(xbrowser,"Scooter") OR instr(xbrowser,"Slurp") OR instr(xbrowser,"appie") OR instr(xbrowser,"FAST") OR instr(xbrowser,"fast") OR instr(xbrowser,"WebBug") OR instr(xbrowser,"Spade") OR instr(xbrowser,"ZyBorg") OR instr(xbrowser,"rabaz") OR instr(xbrowser,"yandex") Then

Response.Write "Ziyaretçi bir arama motoru robotu.."

else

Response.Write "Ziyaretçi bir insan.."

end if
%>

Bu kodlar istatistiki anlamda büyük öneme sahiptir. Robotlar kaç günde bir sitemi ziyaret ediyor, yeni içerikler ne kadar hızlı taranıyor, gibi sorulara yanıt olabilir. Sitede gezinen arama motorunun tespiti arama motoru optimizasyonu (SEO) sırasında bize büyük katkı sağlar.


Toplam 2 Yorum
daha fazla göster

Yorum Bırak

Site İçi Genel Arama


Sosyel Medya PaylaşımBazı Paylaşımlar
  • Adres: 1. Levent, 34394 İstanbul
  • Email: info@unpoo.com


  • Hafta içi: 09:00-17:00
  • Cumartesi: 10:00-15:00
Sosyal Medya

Sayfa 0,1200sn de yüklendi. MKT541 IP 54.167.15.6 Maskeli
Copyright © 1998-2018 UnPoo! Web Ajans All rights reserved. Mersis: 05270475851000154
SSL site seal - click to verify McAfee Verify Trusted Site Verify DMCA Verify UnPoo! Inc